A patak partján, ahol a tavaszi napsugarak már ébredeztették a természetet, egy kis barkaág szendergett a fűzfa egyik hajlékony ágán. Apró, puha barkái még álmosan simultak az ághoz, de valami különös izgalom töltötte meg a levegőt.
Egy reggelen a szél halkan megsúgta neki:
– Kelj fel, kis barka, nagy nap közeleg! A faluban mindenki húsvétra készül!
A kis barka kíváncsian nézett körbe. A madarak fészket építettek, a méhek szorgosan gyűjtötték a nektárt, és a rét tele volt ébredező virágokkal.
– Húsvét? – tűnődött a kis barka. – Mi az a húsvét?
Ekkor egy csapat vidám gyerek szaladt el a patakpart mellett. Kosárkájukban festett tojások csilingeltek, kezükben fűzfavesszőből font kis korbácsok voltak.
– Jaj, de jó lesz holnap locsolkodni! – kiáltotta az egyikük.
A kis barka hallotta, hogy az emberek beszélnek a nagy ünnepről. Látta, ahogy a faluban a házakat kisöpörték, a tornácokra frissen festett tojásokat tettek, és mindenütt friss tavaszi illat terjengett.
Egy öreg fűzfa, aki már sok húsvétot látott, bölcsen megszólalt:
– A húsvét a tavasz ünnepe, kis barka. A megújulás, az élet, a szeretet ideje. És te is része vagy ennek!
A kis barka csodálkozva hallgatta.
– De hogyan? Hiszen én csak egy kis ág vagyok!
– Hamarosan meglátod – kacsintott a fűzfa.
Másnap reggel a kis barka egy kézben találta magát. Egy idős asszony gyengéden letörte és egy csokorba kötötte más barkaágakkal. Majd egy csinos vázába tette őket, közéjük fűzve néhány színes szalagot.
A kis barka így került be a falusi templomba, ahol a húsvéti misén áldást kapott, majd a házakba is eljutott, hogy a tavaszi ünnep dísze lehessen.
Mikor az ünnep véget ért, a falusiak a kis barkaágakat elültették a patakparton, hogy belőlük új fűzfák nőjenek.
És így lett a kis barkaág a húsvéti készülődés része, hogy évről évre továbbadja a tavasz üzenetét: az élet mindig megújul.
A legapróbb dolgok is fontos részei lehetnek egy nagy ünnepnek. Minden élőlénynek megvan a maga szerepe a természet körforgásában.